Jste zde

Proběhlo

29/6 - 12/8

Výstava jihočeských výtvarníků – sousedů, žijících v malebné obci Slavče pod Klukem v překrásné krajině Blanského lesa.

termín konání
29. června - 12. srpna 2018

místo konání
Národopisné muzeum Plzeňska, atrium, konírna

28/6

Díla známých barokních skladatelů Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Giovanniho Battisty Pergolesiho a dalších slavných mistrů zazpívá sopranistka Miriam Čížková za doprovodu cembalistky Evy Tornové.

termín konání
čtvrtek 28. června / 18.00

místo konání
přednáškový sál

vstupné 160 Kč

Předprodej vstupenek: www.plzenskavstupenka.cz

Pořádá: AAR Solution s.r.o.

 

26/6

Archeologie není oproti často sdílené pověře hledačstvím pokladů. Pojem pokladu ovšem používá nejčastěji tradičně pro nálezy cenných předmětů ukrytých v minulosti (tzv. depoty výrobků z bronzu, zlata, skla, jantaru, ale i keramických nádob, kdy předmětem uložení mohly být jak samy nádoby, tak jejich obsah – potraviny apod.), ale ani tam nejsou hlavním ziskem archeologie věci, nýbrž informace o minulosti, kterou vyčteme z nich, z místa a způsobu jejich uložení.

21/6

Islám a křesťanská Evropa nevstupovaly jen do vojenských výměn, ale docházelo i k obchodu s luxusním zbožím a přejímání výtvarných prvků. Ať jsou to orientální koberce v dílech renesančních a barokních mistrů, mudejarská architektura Španělska, dekorativní lázeňská majolika či perské textilní motivy, Evropa čerpala z islámu více, než je obvykle známo. V 19. století oživený kontakt s Blízkým východem podnítil mocnou módní vlnu orientalismu.

přednáší
Mgr. Jan Dolejš, cestovatel, výtvarník, pedagog

20/6

V nové stálé expozici „Umělecké řemeslo / Užité umění“ je vystavena část rozsáhlé sbírky antického umění a řemesla. Návštěvník zde může obdivovat luxusní řeckou, maloasijskou a římskou keramiku, výrobky ze skla, šperky, sochařské práce z mramoru a hlíny nebo ukázky drobných sádrových plastik původně sloužících k výzdobě dřevěných sarkofágů. Na komentované prohlídce bude představena historie a původ unikátní sbírky, která byla vytvořena na konci 19. století.

Sbírkou Vás provede Mgr. Jindřich Mleziva, kurátor sbírky

19/6

Další z cyklu přednášek „Plzeňská 60“.

14/6 - 29/7

Výstava je výstupem z projektu Prezentace kulturního dědictví příhraniční oblasti Tachovska financovaného Evropskou unií v rámci Programu přeshraniční spolupráce Svobodný stát Bavorsko - Česká republika Cíl EÚS 2014-2020 a státního rozpočtu ČR, který realizuje kolektiv pracovníků Západočeské univerzity v Plzni, Muzea Českého lesa v Tachově a Stadtmuseum Weiden.

termín konání
14. června - 29. července 2018

místo konání
Národopisné muzeum Plzeňska, sklepení

14/6

Přednáška Mgr. Jana Dolejše, cestovatele, výtvarníka a pedagoga, v rámci Miniakademie výtvarného umění.

08/6 - 12/8

19 tapiserií (převážně aradecorů) členky Unie výtvarných umělců Plzeň.

07/6

Ve čtvrtek 7. června od 17.00 Vás srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy KOŘENY s jejími autory. 

Vstupné v rámci vstupu do výstavy.

07/6

Projdeme si časovou osu éry Britského impéria, kde uvidíme, které země a kultury byly ovládnuty, jak je koloniální systém ovlivnil a čím obohatily západní civilizaci. Zmíníme se o sběratelské, muzejní a výstavní činnosti a zastavíme se u několika významných či pozoruhodných artefaktů původem z britských kolonií i o nově nastolené otázce jejich repatriace.

přednáší
Mgr. Jan Dolejš, cestovatel, výtvarník, pedagog

termín a místo konání
čtvrtek 7. června 2018 / 17:00

přednáškový sál

vstupné 50 Kč

05/6

Přednáška s obrazovým doprovodem poprvé uceleně představí poutní místa a místa zvláštní zbožnosti na části jižního Plzeňska, které patří pod území českobudějovické diecéze. Od těch nejznámějších lokalit až po ty téměř zapomenuté. Největší pozornost bude věnována místům s výraznou mariánskou, svatojánskou a svatovojtěšskou úctou, kterou je prodchnutý celý kraj pod Zelenou horou.

V rámci přednášky bude představena i stejnojmenná kniha, která seznamuje čtenáře s několikaletým výzkum fenoménu poutních míst a míst zvláštní zbožnosti na tomto území.

29/5

Přednáška, spojená s komentovanou prohlídkou.

27/5

Publikace byla vydána Majákem Plzně k výročí 100 let od vzniku Československa.

Stránky