Jste zde

Pozvánka na přednášku Tomáše Bernhardta

Další díl z přednáškového cyklu Plzeňská 60 bude věnován sbírce skleněných negativů Národopisného muzea Plzeňska. Nese název „Pozor, vyletí ptáček!“… 

Takový nebo podobný povel přivádějící do strnulé pozice návštěvníky fotografických ateliérů, se začal v Plzni pravidelně ozývat v druhé polovině 50. let 19. století. Od té doby zde sídlilo vždy několik stálých fotografů. Ke konci století začalo díky jednodušší a dostupnější technologii přibývat i fotografů amatérů. V Plzni tak v roce 1894 vznikl Klub fotografů amatérů pro Plzeň a okolí, který měl brzy desítky členů a již po dvou letech uspořádal svou první výstavu. 

Z pozůstalostí plzeňských profesionálních i amatérských fotografů se podařilo zakladateli Národopisného muzea Plzeňska Ladislavu Lábkovi vytvořit sbírku negativů a jako nadšený fotoamatér ji sám svými snímky doplnil. Vznikla tak kolekce bezmála 25000 negativů. Čím vším je tato sbírka zajímavá? A jaké cesty hledají Lábkovi následovníci, aby ji zpřístupnili veřejnosti?

V rámci přednášky bude poprvé veřejně představena také zkušební webová databáze sbírky skleněných negativů Národopisného muzea Plzeňska, kterou pro Vás naše muzeum již několik měsíců připravuje. 

Přednášející: Mgr. Tomáš Bernhardt

Datum a čas: 24. 4. 2018 v 17:00 hodin

Místo: Přednáškový sál Národopisného muzea Plzeňska 

Spolupořadatelé: Plzeňské Centrum Filosofie a Umění, z. s.